گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر با فتوشاپ


اگر دقت کرده باشید گاهی وقتا توی شبکه های اجتماعی یا در کل اینترنت شاهد تصاویر زیبا و هنرمندانه از افرادی با پس زمینه غروب هستیم که در آن بدلیل فوکوس دوربین در نقطه روشن که خورشید ما هست بقیه جاها تاریک می شود که خود می تواند زیبایی خاصی به تصویر دهد .

توی این آموزش فتوشاپ قراره که با چند کلیک ساده این اتفاق زیبا رو برای خودمون شبیه سازی کنیم، بدون اینکه در آن محیط و با آن تجهیزات و شرایط قرار بگیریم! در انتهای صفحه نیز میتوانید این آموزش را به صورت ویدیویی مشاهده کنید پس تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید .

آموزش ساخت غروب آفتاب در تصاویر با فتوشاپ (Sunset Portrait)

مرحله اول:پس از اینکه تصویر مورد نظرمان را وارد فتوشاپ کردیم، با یکی از ابزار های Select سوژه مورد نظرمان را به حالت انتخاب در می آوریم.برای این کار ما از منوی Select ابزار Subject را انتخاب کرده، (طبق شماره 1و 2) تا هوش مصنوعی فتوشاپ سوژه ما در حالت انتخاب قرار دهد. ما بخاطر بکم گراند تک رنگ و راحتی کار، از این ابزار استفاده کردیم ولی تو می تونی، اگر این ابزار خوب عمل نکرد از ابزار های دیگه واسه انتخاب سوژه استفاده کنی. همچنین اگر علاقه دارید دوربری تصاویر را به صورت کامل و استادانه یاد بگیرید میتوانید دوره استادی دوربری و تغییر بک گراند در فتوشاپ را بررسی کنید
آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)
مرحله دوم:خب در این مرحله بر روی آیکن ایجاد ماسک برای لایه (طبق شماره1) کلیک می کنیم، تا سوژه ما ماسک شده، و از بگراندش جدا شود.اگر هنوز قسمتی های اضافی از بگراند مانده که باید حذف شود، بر روی ماسک لایه گرفته و با انتخاب ابزار براش از نوار ابزار فتوشاپ (طبق شماره2) با رنگ مشکی بر روی قسمت های که باید حذف شود، براش می کشیم.
آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)

مرحله سوم:حالا باید بگراند مورد نظری که برای سوژه مناسب است، را وارد فتوشاپ کرده، و آن را با سند مچ کنیم. پس از این کار بر روی علامت تیک در سمت راست و بالای نرم افزار (طبق شماره2)، کلیک می کنیم تا بگراند از حالت Transform خارج شود. ( به اصطلاح Apply ) شود که با Enter هم میتوان این کار را انجام داد .

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)

در ادامه این مرحله باید لایه بگراند را به زیر همه لایه ها ببریم (طبق شماره 3) .

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)
مرحله چهارم:حالا باید سوژه خود را تاریک کنیم. برای انجام این عملیات ابتدا با راست کلیک کردن بر روی قسمت خالی لایه سوژه (شماره 1) در لیست باز شده گزینه Blending Options را انتخاب می کنیم (طبق شماره 2)، تا پنجره مربوط به آن ظاهر شود.

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)

مرحله پنجم:پنجره مربوط به Blending Options باز شد، حال باید از لیست ابزار هایش ابزار Color Overlay را بر روی لایه سوژه اعمال کنیم (طبق شماره1). در تنظیمات Color Overlay بر روی رنگ (طبق شماره2) کلیک می کنیم، تا پنجره Color picker برای انتخاب رنگ، باز شود.

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)

مرحله ششم:بعد از این که پنجره Color picker گشوده شد، نشانگر موس را بر روی بگراند برده و تیره ترین رنگ در آن را انتخاب می کنیم (طبق شماره1)، برای اینکه سوژه ما از بگراند تیره تر شود، در فرمت رنگی HSB از قسمت Brightness یا همان روشنایی که با حرف B نشان داده است(طبق شماره2)، درصدی کم می کنیم.

توی این فرمت رنگی گیج نشو هر چی که از این Brightness (که با شماره 2 علامت گذاری کردم)، کم کنی دایره درون صـفحه پایین تر میاد و رنگ تیره تر میشه.

اگه میخوای پنجره Color picker و فرمت های رنگی و کارایی هاشون و دیگر نکات اصولی فتوشاپ را خوب یاد بگیری و کلا میخوای اصولی و علمی پیش بری، حتما توصیه میکنم دوره اصول و مبانی فتوشاپ و ادیت تصویر را تهیه کن. پس از انتخاب رنگ در پنجره Color picker با کلیک بر روی OK در پنجره Color picker و Blending Options آن ها را ذخیر کرده و می بندیم (طبق شماره 3 و 4).

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)

به به چه پرتره زیبا و جذابی شد! دیدین که بدون قرار گرفتن در محیط و زمان غروب فقط با یک تصویر ساده و چند کلیک در فتوشاپ توانستیم تصویری به این زیبایی خلق کنیم! امیدوارم آموزش براتون مفید واقع شده باشه.

آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر (Sunset Portrait)

امیدوارم که این آموزش هم مثل بقیه آموزش ها برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشه.

اشتراک گذاری مطالب این سایت با دوستان خود، حمایتی ستودنی از طرف شما برای ما است.