گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش نگه داشتن سایه اجسام هنگام تغییر پس زمینه در فتوشاپ


سلام دوستان، حتما براتون اتفاق افتاده که با تغییر بکگراند یک تصویر سایه آن را از دست می دهید و تصویر حالت دو بعدی و خشک پیدا میکنه، و مجبور هستید که یک سایه مصنوعی برای آن بسازید. در حالت اول اگر جسم شما حالت کروی شکل دارد میتوانید با مطالعه مقاله آموزش ساخت سایه برای اجسام کروی شکل در فتوشاپ برای جسم خود یک سایه بسیار زیبا و طبیعی ایجاد کنید. اما اگر نیاز است که سایه اولیه با همان شکل و شمایل حفظ شود این مقاله شما کمک می کند که به راحتی تمامی سایه های مورد نظرتان را بدون حذف شدن بر روی پس زمینه جدید منتقل کنید.

آموزش نگه داشتن سایه کلیه اجسام هنگام تغییر بکگراند در فتوشاپ

توی این آموزش با روشی بسیار آسان، یاد می گیریم که چطوری سایه اصلی جسم را با تغییر بگراند، بر روی آن نگه داریم.

مرحله اول:ابتدای کار باید سوژه را با یکی از ابزار های Select به حالت انتخاب در بیاوریم، زیرا می خواهیم خود سوژه را از بکگراند جدا کنیم.

ما از ابزار   Quick Selection Tool استفاده می کنیم، اما شما از هر کدام که برای تصویرتان مناسب تر است و سوژه راحت تر Select می شود، استفاده کنید.

پس از نوار ابزار فتوشاپ، ابزار Quick Selection Tool را انتخاب کرده،  و برو سوژه خود می کشیم. (طبق شماره1 و 2)

در استفاده از Quick Selection Tool دقت داشته باشد، این ابزار فقط نواحی را به حالت Select در می آورد، اگر بخواهید که از حالت Select خارج کند باید همراه با کشیدن کلید Alt را نگهدارید.

فعلا لازم نیست که سایه جسم را انتخاب کنید، در این مرحله فقط خود سوژه را انتخاب کنید.

انتخاب ابزار Selection

پس از انتخاب سوژه بر روی آیکن Mask کلیک کرده (طبق شماره3)، تا نواحی تحت انتخاب، به عنوان Mask برای لایه قرار بگیرد و بکگراند حذف شود. اما الان ما فقط سوژه را داریم ولی سایه آن را هم می خواهیم.

فعال کردن Mack

مرحله دوم:در این مرحله باید سایه جسم را هم بازسازی کنیم، پس از لایه با کلید های Ctrl+j یک کپی می گیریم و آن را زیر لایه اول قرار می دهیم. (طبق شماره1) سپس با نگه داشتن کلید Shift بر روی Mask لایه کلیک می کنیم تا علامت ضربدر بر روی آن قرار بگیرد و غیرفعال شود. (طبق شماره2)

غیر فعال کردن Mask لایه بعدی

مرحله سوم :در این مرحله ابتدا بکگراند مورد نظرمان را وارد تصویر می کن، و آن را به پایین ترین لایه انتقال می دهیم (طبق شماره1)، و بر روی آن باید لایه مربوط به سایه باشد.

اضافه کردن بکگراند

حال باید بر روی لایه سایه قرار بگیریم و از قسمت blending modes حالت را Normal به Multiply تغییر بدهیم (طبق شماره 2 و3)، تا تقریبا تیرگی ها تصویر را نگه دارد و نقاط روشن را حذف کند.

تغییر بلندینگ مود

الان شاهد این هستید که سایه اصلی جسم بر روی بکگراند جدید افتاده است، در این مرحله اگر قسمتی از تصویر به خوبی از بکگراند قبلی جدا نشده است،  بر روی Mask لایه سوژه قرار می گیریم و با ابزار براش قسمت های که به خوبی حذف نشده است را حذف می کنیم. (طبق شماره1 و2)

پاکیزه سازی با براش

نتیجه گیری : شاید در بعضی تصاویر که شلوغی تصویر زیاد است و از رنگ های تیره در بکگراند استفاده شده باشد انجام این تکنیک به خوبی این تصویر نباشد و سایه به خوبی جدا نشود، اما راه های دیگری هم وجود دارد که در آموزش های بعدی خدمت شما عرض خواهیم کرد، ور مرحله آخر اگر موفق به انتقال سایه اصلی نشدید می توانید یک سایه مصنوعی برای تصویر بسازید.

تصویرنهایی