گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش از بین بردن سیاهی و گودی زیر چشم با فتوشاپ


تکنیک از بین بردن سیاهی زیر چشم یکی از کارهایی است که در روتوش صورت باید استفاده کنید تا چهره زیباتری را ایجا کنید. ما توی این آموزش به شما عزیزان یاد می دهیم که چطور گودی و سیاهی زیر چشمتون را بر طرف کنید، ما با ترکیب رنگ های روشن اطراف چشم با رنگ تیره زیر چشم، آن را با اطرافش همسان می کنیم و دیگر قابل تشخیص نخواهد بود، لازم به ذکر است که این آموزش از مراحل نسبتا زیادی بر برخوردار است، پس یاداشت کردن را فراموش نکنید.

اموزش روشن شدن زیر چشم با فتوشاپ

مرحله اول:در مرحله ابتدایی باید از لایه تصویر دو کپی تهیه کنیم، پس با زدن کلید های Ctrl+J یک کپی از لایه تهیه می کنیم، همین عملیات را دو مرتبه انجام می دهیم تا سه لایه، مثل هم داشته باشیم. (طبق شماره1)

برای اینکه اعمال تغییرات بر روی لایه دوم را ببینیم، چشم لایه اول را غیر فعال می کنیم. (طبق شماره2)

کپی کردن لایه

مرحله دوم:الان باید لایه دوم را کمی محو کنیم تا رنگ های زیر چشم و اطراف آن با هم ترکیب شود، پس  بر روی لایه دوم قرار گرفته (طبق شماره1)، و از منوی Filter مجموعه Noise و ابزار Median را انتخاب می کنیم (طبق شماره 2 تا4).

باز کردن تنظیمات محو کردن تصویر

پنجره گشوده شده، تنظیمات مربوط به فیلتر Median می باشد، هرچه ما مقدار پیکسل های Radius را بیشتر کنیم، به اندازه همان پیکسل های محو شدگی گسترش می یابد، ما با افزایش و کاهش پارامتر Radius مقدار محو شدگی را طوری تنظیم می کنیم، که لبه های سیاهی زیر چشم و اطراف آن محو شود. (طبق شماره 1)

توجه داشته باشید اگر بیش از حد، مقدار Radius را افزایش دهید در ادامه، کار بافت تصویر از بین خواهد رفت.

در ادامه بر روی Ok کلیک می کنیم تا تنظیمات ذخیره شود. (طبق شماره2)

محو کردن تصویر

مرحله سوم:حال نوبت به بازسازی بافت تصویر رسیده است، اگر خوب دقت کنید ما در یک لایه محو شدگی ایجاد کردیم تا رنگ ها با هم ترکیب بشوند، و در یک لایه دیگر بافت تصویر را بازسازی می کنیم تا به آن آسیب وارد نشود.

پس چشم اولین لایه را فعال می کنیم و بر روی آن قرار می گیریم (طبق شماره1)، سپس از منوی Image ابزار Apply Image را انتخاب می کنیم. (طبق شماره2 و 3)

باز کردن اپلای ایمیچ

در پنجره تنظیمات Apply Image ابتدا باید قسمت Layer را بر روی همان لایه محو شده قرار دهیم (طبق شماره 4 و 5)، و بعد حالت  Blending را از Normal به Subtract تغییر می دهیم. (طبق شماره 6 و 7)

انتخاب لایه مورد نظر

تغییر بلندینگ

با تغییر Blending به Subtract دو پارامتر دیگر ظاهر می شود به نام های Scale و Offset که باید ارقام آن ها را به ترتیب بر روی 2 و 128 قرار بدهید (طبق شماره 8) ، و در پایان برای ذخیره تنظیمات بر روی Ok کلیک می کنیم. (طبق شماره9)

تغییر افست و اسکیل

مرحله چهارم:در این مرحله باید Blending modes لایه اول که به صورت خاکستری درآمده است را از Normal به Linear Light تغییر بدهیم، تا همه قسمت های خاکستری حذف و برآمدگی ها و فرو رفتگی ها بر روی تصویر باز سازی شود. (طبق شماره 1 و 2)

تغییر بلندینگ مود لایه

در ادامه این مرحله نوبت به براش زدن میرسد اما نه براش عادی بلکه باید از Mixer brush استفاده کنیم، پس بر روی لایه دوم یا همان لایه محو شده قرار می گیریم (طبق شماره3)، از نوار ابزار فتوشاپ با کلیک را بر روی براش، گروه ابزار براش باز می شود که باید در آن  Mixer brush را انتخاب کنیم. (طبق شماره 4 و 5)

انتخاب میکسر براش

حال نوبت به براش زدن می رسد اما قبل از شروع حتما باید مقادیر wet 25% و Load 100% و Mix 100% و Flow 100% باشد و نوع براش بر روی custom بگزارید رنگ آن را از قسمت های متوسط صورت از نظر نور انتخاب کنید، هر تو آیکون کنار رنگ یکی علامت و دیگری است باید فعال باشد، بهتر است از براش ای نرم در سایز مناسب استفاده کنید.

برای براش زدن، دقت داشته باشد که باید از نواحی روشن به سمت نواحی تیره براش بزنید. (طبق شماره 6) تنها از یک سمت براش نزید, سعی کنید از همه سمت به طرف نواحی تیره براش بزنید.

در انتها می توانید هر دو لایه بالایی را در یک گروه قرار بدهید. (طبق شماره 7) و با فعال و غیر فعال کردن چشم گروه، قبل و بعد از کار خود را مشاهده کنید

نواحی که باید براش بخورد

نتیجه گیری : از این تکنیک تنها برای رفع سیاهی زیر چشم استفاده نمیشود، و با تغییر در مقادیر و حالت ها می توان در دیگر قسمت های روتوش تصویر هم از این تکنیک استفاده کرد، و دیگر نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، چشم انسان در حالت طبیعی هم یک هاله تیره رنگ در زیر خود دارد و اگر شما تمام این سیاهی را از بین برده و پوست روشن را جایگزین آن کنید، تصویر از حالت طبیعی خارج می شود، البته در بعضی مواقع و تصاویر این کار را انجام می دهند.

نتیجه

همچنین اگر به زیباسازی چهره علاقه دارید و میخواهید تصاویر خود را روتوش کنید توصیه میکنم حتماً مقالات زیر را نیز مطالعه کنید و تکنیک ها را بر روی چهره تصاویر استفاده کنید.

آموزش ایجاد چال گونه روی صورت در فتوشاپ

آموزش برنزه و تیره کردن پوست با فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ چشم به صورت حرفه ای با فتوشاپ

آموزش سفید کردن دندان های زرد در فتوشاپ

آموزش تصویری روشن و درخشان کردن چشم با فتوشاپ