گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش قرار دادن تصاویر بر روی سطوح مختلف با فتوشاپ


بارها پیش میاد که بخواهیم پوستر طراحی شده یا تصاویر را بر روی سطوح مختلف در مکان ها مختلف اعم از بیلبورد، تابلو و غیره قرار بدهیم، توی لحظه اول استفاده از موکاپ ها به فکرمون می رسد، اما چرا خودمون این کار را نکنیم ؟

خب تو این آموزش به راحتی و با رسم یک مستطیل روی مکان قرارگیری و استفاده از قابلیت لایه های هوشمند نرم افزار فتوشاپ ، در عرض چند دقیقه تصویر و پوستر خودمون را هر جایی که خواستیم نصب می کنیم، استفاده از این روش کاربرد زیادی در تسریع بخشیدن به عملکرد ما دارد و در کنار این موضوع باعث خود کفایی ما در سخت نوعی موکاپ ها می شود، نکته حائز اهمیت در این میان خلاقیت و ذوق هنری شما در این آموزش است که با ابزار های بیشتر عملکردی متفاوتی داشته باشید.

آموزش قرار دادن لوگو و عکس روی دیوار، لپ‌تاپ و گوشی و غیره

مرحله اول: در ابتدای با جست و جو در نوار ابزار فوتوشاپ ، ابزار رسم چهار ضلعی یا همان rectangle tool را انتخاب کرده و به صورت تقریبی،  بر روی مکان قرار گیری تصویر یک مستطیل رسم می کنیم. (طبق شماره 1 و 2)

رسم دقیق مستطیل در این مرحله لازم نیست، برای اینکه در مراحل بعد به صورت دقیق مستطیل را با کادر فیت می کنیم.

ایجاد مستطیل در فتوشاپ

بر روی لایه مستطیل راست کیلک کرده تا تنظیمات مربوط به مستطیل فراخوانی شود، در این لیست گزینه Convert To Smart Object را انتخاب می کنیم، تا  بتوانیم در مراحل آینده از این قابلیت برای بارگزاری و تعویض سریع تصاویر استفاده کنیم. (طبق شماره 3 و 4)

تبدیل لایه به لایه هوشمند

مرحله دوم: برای فیت کردن مستطیل، با کلید های Ctrl + T در کیبورد به حالت free transform وارد می شویم،  بر روی تصویر خود راست کلیک کرده، و از لیست موجود گزینه Distort را انتخاب می کنیم. (طبق شماره 1 و 2)

با فعال کردن این حالت می توانیم هر یک از هندل های اطراف مستطیل را به صورت آزادانه حرکت دهیم، پس با گرفتن چهار هندل گوشه های مستطیل آنها را با کادری که در تصویر وجود دارد مچ می کنیم (طبق شماره3)، به طوری که شکل ما تمامی کادر مورد نظر را در بر گرفته باشد.

فیت کردن شکل با کادر در تصویر

مرحله سوم: نوبت به بارگزاری کردن تصاویر می رسد، برای ورود به لایه هوشمند خود بر روی آن دو بار کلیک می کنیم. (طبق شماره1)

رفتن به لایه هوشمند

سندی که جدید باز شد، همان لایه شکل ما است که به دلیل اینکه به لایه هوشمند تبدیل شد، تغییراتی که در مراحل قبل بر روی آن ایجاد کردیم موجب تخریب آن نشده است.

تصویر مورد نظر خود را وارد می کنیم، و با سایز سند خود فیت می کنیم. (طبق شماره 2) و بر روی علامت تیک که در سمت راست بالای نرم افزار وجود دارد کلیک می کنیم، تا تنظیمات سایز تصویر ذخیره شود. (طبق شماره3) هم اکنون با کلید های Ctrl + S کیبورد سند خود را ذخیره می کنیم، با ذخیره کردن سندی که مربوط به لایه هوشمند است، تغییرات در تصویر اصلی نیز اعمال می شود.

وارد کردن و فیت کردن تصویر

با رفتن تصویر اولیه خود شاهد قرار گرفتن تصویر در محل مورد نظر خواهید بود.

تصویر حاصل نتیجه کار

نتیجه گیری: شما با مشاهده این آموزش دیگر نیازی به موکاپ ندارید هیچ بلکه خود می توانید موکاپ تولید کنید. در بعضی تصاویر دیگر ساخت موکاپ به این راحتی نیست و نیاز به سایه ها و نور هایی دارد که عمق اشیاء را نشان دهد، یا در حالت های کروی مانند است، حتی ممکن است داری تکسچر های باشد که نیاز به بازسازی آن بر روی اشیاء جدید می باشد. در کل این یکی از راحت ترین راه های ساخت موکاپ است، اما تیم پروپیکسل در مراحل آینده روش های پیشرفته و تخصصی این رشته را نیز در آموزش های خود اضافه خواهد کرد.