گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش هماهنگ شدن حرکت دوربین با جسم در افتر افکت


شاید گاها توی یک سری از فیلم های کوتاه یا تیزر های تبلیغاتی حرفه ای دیده باشید که وقتی جسمی تکون میخوره دوربین هم به همراه اون توی همون جهت و مسیر حرکت می کنه و باعث می شه کار خیلی زیبا تر به نظر برسه و حس بصری زیبایی رو خلق کنه! در اصل این کار رو در فیلم های هالیوودی با پایه های دوربین فوق حرفه ای و یا روبات های هوشمند سخت افزاری گران قیمت انجام می دهند که البته این کار رو در سطح نرمال و قابل قبولی می تونید با فناوری ترکر نرم افزار افتر افکت هم انجام دهید. توی این آموزش قراره که به شما یاد بدم که چجوری می توانید توی نرم افزار افتر افکت با چند کلیک ساده حرکت دوربینمون رو با حرکت جسم داخل تصویرمون یکی کنیم.

روش مچ کردن حرکت دوربین با حرکت جسم در افتر افکت Camera Motion

مرحله اول: 1. در ابتدا با کلید و درگ کردن فایل مربوطه به قسمت Project، فایل وارد افتر افکت می شود.

2. سپس با کلیک راست بر روی فایل، گرینه ی new comp from selection را انتخاب میکنیم تا یک کامپ برای ما طبق خصوصیات ویدیو ساخته شود. (به اصطلاح بچه های فتوشاپی یک سند ساخته شود!)

3. از پنجره Window بر روی گزینه Tracker کلیک میکنیم تا Tracker برای ما فعال  شود.

ساخت یک new comp from selection در افتر افکت

مرحله دوم: 1.پنجره ی Tracker معمولاً در گوشه پایین سمت راست محیط کاری ظاهر می شود. سپس بر روی گزینه ی Stablize Motion کلیک کنید تا مشابه شماره  2. در تصویر،  مختصات های Stablize بر روی تصویر نمایان گردد.

3. با کلیک بر روی یکی از نقاط 4 گوش، مختصات آن را جا به جا کرده و بر روی نقاط پر کنتراست چهره که می خواهید حرکت دوربین با حرکت آن مچ شود ببرید.

4. سپس با کلیک بر روی نقاط و جا به جایی آن ها می توانید سایز آن را در چهار چوب مورد نظر تنظیم کنید.

مشخص کردن نقاط پر کنتراست چهره در ویدیو

مرحله سوم: 1. در مرحله بعد با کلیک بر روی آیکن Play در پنجره ی Tracker عملیات Stablize از ابتدای فیلم شروع به فعالیت می کند ! که همان طور که می بینید در تصویر، آثار این فعالیت با نقاط مشخص شده است که همان مسیر حرکت هست.

2. وقتی عملیات انجام شد و تقاط مشخص شد! کافی است که از همان پنجره (شماره 2) بر روی گزینه Apply کلیک کنیم و سپس در پنجره ظاهر شده (شماره 3) با انتخاب مختصات x and y  بر روی Ok کلیک می کنیم.

تنظیمات مربوط به منو motion tracker

عملیات به درستی برای شما انجام شد و حرکت دوربین با سویه مچ شد. ولی یه مشکل: چون این اتفاق افتاد ممکنه که فیلم شما مطابق تصویر زیر سمت بالا، مقداری اسکیل شود (بزرگنمایی و جابجایی) و همین امر باعث می شود که فیلم شما از کادر بیرون بزند.

که برای رفع این مشکل کافی است که با ابزار حرکت و نگهداشتن Shift مقداری آن را بزرگ تر کنید تا بر اثر Track از کادر خارج نشود.

پیشنهاد: برای داشتم همچین افکتی پیشنهاد من به شما اینه که سوژه خودتون رو حتما با فاصله ی بیشتری از دوربین قرار دهید تا زمانی که بزرگنمایی رخ می دهد چیزی از سوژه از دست نرود.

فیکس کردن نقاط خالی ویدیو با سند

امیدوارم که این آموزش هم مثل بقیه آموزش ها برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشه.

اشتراک گذاری مطالب این سایت با دوستان خود، حمایتی ستودنی از طرف شما برای ما است