گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش ساخت سایه برای اجسام کروی شکل در فتوشاپ


سلام خدمت همه دوستان پروپیکسلی، در این قسمت در خدمت شما هستیم با یک آموزش بسیار ساده و کاربردی، شده تا به حال جسم کروی شکلی رو توی فتوشاپ استفاده کنید و ندانید از چه روشی یک سایه بسیار طبیعی برای اون به وجود بیاورید؟ یا اگر هم بلد هستید از روش های سخت و پیچیده ای باشه؟ پس تا پایان این آموزش فتوشاپ همراه پروپیکسل باشید.

آموزش ایجاد سایه برای اجسام کروی شکل (shadow sphere)

مرحله اول:ابتدا پس از باز کردن فایل در فتوشاپ با زدن کلید های CTRL+J یک کپی از آن می گیریم (شماره 1) توجه داشته باشید لایه بالایی که کپی کرده ایم نقش جسم و لایه زیرین نقش سایه آن را دارد.
ایجاد سایه بر اجسام کروی شکل

مرحله دوم:در این مرحله لایه زیرین که مربوط به سایه هست را انتخاب کرده (شماره 1) و با زدن کلید های CTRL+U منوی Hue/Saturation را باز می کنیم (شماره 2), از نوار پایینی درجه روشنایی یا Lightness آن را تا انتها کم میکنیم تا همان گونه که در شکل می بینید لایه زیرین به صورت کامل تیره شود. (شماره 3)توجه! در این مرحله فقط لایه سایه را انتخاب کرده و دستورات را بر روی آن اعمال کنید.
ایجاد سایه بر اجسام کروی شکل

مرحله سوم:پس از اعمال تغییرات بر روی لایه سایه با زدن کلید های CTRL + T عملیات تغییر اندازه یا Transform را آغاز می کنیم. (شماره 2) درون تصویر، زیر عدد شماره 2 یک مربع کوچک وجود دارد با Click and Drag کردن و نگه داشتن هم زمان کلید SHIFT همان گونه که پیکان های درون تصویر نشان می دهند به صورت صاف به پایین می کشیم تا شکل بیضی مانند به وجود آورد، که با جا به جا کردن سایه مطابق تصویر محل دقیق سایه را تنظیم می کنیم.

ایجاد سایه بر اجسام کروی شکل
مرحله چهارم:همین طور که روی لایه سایه قرار داریم با رفتن به مسیر زیر عملیات را آغاز میکنیم: (شماره 1) Filter ► Blur ► Gaussian Blur

پس از باز شدن تنظیمات، (شماره 2) مقدار را به حدی بالا و پایین می کنیم که لبه های سایه بافت نرمی پیدا کنند. (شماره 3)

ایجاد سایه بر اجسام کروی شکل

مرحله پنجم:در این مرحله مطابق شکل (شماره 1) وارد مسیر زیر می شویم: Filter ► Blur ► Motion Blur

در پنجره باز شده (شماره 2) زاویه را بر روی صفر درجه تنظیم کرده مقدار محو شدگی را به قدری افزایش می دهیم که لبه های سایه محو شدگی مطلوبی ایجاد شود.

ایجاد سایه بر اجسام کروی شکل

مرحله ششم:در این مرحله با زدن کلید های CTRL+J مجدداً یک کپی از سایه خود می گیریم. (شماره1), سپس لایه آن را انتخاب کرده و با زدن کلید های CTRL+T و نگه داشتن دکمه ALT اندازه آن را کمی کوچکتر از لایه اصلی می کنیم (شماره2).

مرحله هفتم:در این مرحله هر دو لایه را انتخاب کرده (شماره 1)، سپس برای طبیعی تر شدن سایه ها مقداری Opacity (شماره 2)، آن را کاهش می دهیم.

ایجاد سایه بر اجسام کروی شکل

به همین سادگی با چند مرحله بسیار آسان و کوتاه توانستیم یک سایه بسیار طبیعی به وجو آوریم.

امیدوارم که این آموزش هم مثل بقیه آموزش ها برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشه.

اشتراک گذاری مطالب این سایت با دوستان خود، حمایتی ستودنی از طرف شما برای ما است.